Αποχαιρετισμός Διευθυντή

Αγαπητοί συνάδελφοι, μαθητές και μαθήτριες και γονείς

Με την παράδοση της διεύθυνσης του Πειραματικού Γυμνασίου Πανεπιστημίου Πατρών κλείνει ένας κύκλος 22 ετών, που ξεκίνησε το 2001, όταν νέος ακόμη εκπαιδευτικός παρουσιάστηκα στην Ανθούπολη Πατρών, όπου είχε έδρα τότε το σχολείο, για να αναλάβω υπηρεσία. Αυτά τα χρόνια μου πρόσφεραν πολλές χαρές και συγκινήσεις, ίσως και κάποιες δύσκολες ή έντονες στιγμές, καθώς βίωνα την εξέλιξη του Πειραματικού Σχολείου.

Σε αυτό το σχολείο που έγινε δεύτερο σπίτι μου, γνώρισα πολλούς ωραίους ανθρώπους, συναδέλφους εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς, μοιράστηκα εμπειρίες μαζί τους και αξέχαστες στιγμές και τους είμαι ευγνώμων για τις πολύτιμες αναμνήσεις. Ιδιαίτερα τα τελευταία 5 χρόνια, που είχα την διεύθυνση του σχολείου, αποτέλεσαν πραγματική πρόκληση στην οποία προσπάθησα να ανταποκριθώ με όλες μου τις δυνάμεις και πιστεύω ότι η αποτίμηση του έργου μου είναι θετική, σίγουρα για μένα και ελπίζω και για τους συναδέλφους μου, τους μαθητές και τις μαθήτριες μου και τους γονείς τους. Σας ευχαριστώ όλους και συνεχίζω πλέον σε νέο σχολείο με το ίδιο μεράκι και ενθουσιασμό, ελπίζοντας ότι θα αξιωθώ και εκεί να προσφέρω το καλύτερο δυνατό.

Με βαθύτατη εκτίμηση

Βασίλειος Σχοινάς