Όμιλος Μαθηματικών
Όμιλοι

Όμιλος Μαθηματικών

Τίτλος: «Όλα είναι Μαθηματικά και τα Μαθηματικά είναι παντού, στο σύμπαν, τα αστέρια, τη φιλοσοφία, τη φυσική, την λογική II «Η Φιλοσοφία των μαθηματικών μέσα από παιχνίδια λογικής, στρατηγικής& δημιουργίας-Μέρος VΙI: Τα Μαθηματικά του σύμπαντος!  Το σύμπαν είναι Μαθηματικά;»

Εκπαιδευτικός : Σουλιώτη Σπυριδούλα (ΠΕ03)

Θεματική/ές που εντάσσεται ο όμιλος:

• Φιλοσοφία των Μαθηματικών
  • Μαθηματικοί διαγωνισμοί
  • Μαθηματική Αστρονομία
  • Αστέρες και Αστρολογία
  • Παιχνίδια λογικής και στρατηγικής
  • Γρίφοι & Αινίγματα

Αριθμός ωρών ομίλου ανά εβδομάδα: 2ώρες

Τάξη ή τάξεις που απευθύνεται ο όμιλος:

Α΄ (4 μαθητές ΠΓΠΠ), Β΄ (4 μαθητές ΠΓΠΠ)  & Γ΄ Γυμνασίου (4 μαθητές ΠΓΠΠ) και 3 μαθητές από άλλα σχολεία

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα:

1. Καλλιέργεια μαθηματικής σκέψης – εισαγωγή στη μαθηματική λογική
  2. Προετοιμασία μαθητών για μαθηματικούς διαγωνισμούς (ΕΜΕ),για διαγωνισμούς σκακιούκαι διαγωνισμούς αστρονομίας.
  3. Συνέχιση μελέτης Φιλοσοφίας και Ιστορίας Μαθηματικών: Εστιάζουμε σε κάποιο  Μαθηματικό που θα αποφασίσουμε με τα παιδιά του 20ου αιώνα
  4. Ανάπτυξη θετικής στάσης μαθητών απέναντι στα μαθηματικά αναγνωρίζοντας τη συμβολή τους στην ανάπτυξη του πολιτισμού.
  5. Η κοινωνική αλληλεπίδραση των μαθητών μέσα από τις διάφορες δράσεις στα πλαίσια του ομίλου (εκπαιδευτικές επισκέψεις σε εκθέσεις, μουσεία, εργαστήρια, παίξιμο παιχνιδιών, παρακολούθηση διαλέξεων, συνεντεύξεις κ.α.)

Διδακτική μεθοδολογία:

• Συμμετέχουμε σε μαθηματικούς διαγωνισμούς (ΕΜΕ)
  • Μαθαίνουμε σκάκι και συμμετέχουμε σε διαγωνισμούς
  • Μελετάμε τη σπουδή του σύμπαντος από τους Αρχαίους πολιτισμούς μέχρι σήμερα
  • Ανακαλύπτουμε παιχνίδια μαθηματικών σε διάφορους πολιτισμούς
  • Διασκεδάζουμε με μαθηματικά παράδοξα, μαθηματικούς γρίφους, σπαζοκεφαλιές, αινίγματα και συμμετέχουμε σε διαγωνισμό λογικής και γρίφων.
  • Διαβάζουμε βιβλία με θεματικούς άξονες: Μαθηματικά και Αστρονομία
  • Παρακολουθούμε διάλεξη του κ. Μπούντη στο Μαθηματικό Τμήμα Πανεπιστημίου Πατρών, σχετικά με τη θεωρία του χάους.
  • Πρόσκληση για εισήγηση προς τους μαθητές, και τις εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Λ. Βουτσινά, ΠΕ04.01(Το Σύμπαν από την οπτική της Φυσικής) και Π. Πούλου, ΠΕ04.04 (Σύμπαν & Βιολογία)
  • Παίρνουμε συνέντευξη από καταξιωμένους επιστήμονες Μαθηματικούς και Φιλόσοφους αλλά και συγγραφείς(κ. Τερέζη)

Αναλυτικό Πρόγραμμα (με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα υλοποίησής από Οκτώβριο μέχρι Μάιο ή Ιούνιο):

Οκτώβριος 2020: (5Μαθήματα)

• Ανατροφοδότηση πεπραγμένων προηγούμενης χρονιάς, παρουσίαση και θεωρητική θεμελίωση των θεματικών με τις οποίες θα ασχοληθούμε την σχολική χρονιά 2020-2021.
  • Έρευνα Πεδίου στις γνώσεις – στερεότυπα των μαθητών με θεματικούς άξονες την αστρονομία, αστρολογία, ειδική θεωρία σχετικότητας, θεωρία του Χάους
  • Προετοιμασία για την α΄ φάση του διαγωνισμού της ΕΜΕ: «Θαλής»
  • Μελέτη γρίφων
  • Δημιουργία ιστοσελίδας:

γρίφοι, οδηγίες για το Σκάκι, μαθηματική αστρονομία, αστέρες και αστρολογία(δέσιμο της ομάδας)

Νοέμβριος2020: (4 Μαθήματα)

• Συνέντευξη από τον καθηγητή Παν/μιου Πατρών κ. Μπούντη σχετικά με τη θεωρία του χάους.
  • Μελέτη γρίφων, προετοιμασία για τον διαγωνισμό
  • Προετοιμασία για την α΄ φάση του διαγωνισμού της ΕΜΕ: «Θαλής»
  • Διαχωρισμός ομάδων ανάλογα με το ζώδιο τους και κατασκευή του αστερισμού με τις πληροφορίες κάθε αστεριού

Δεκέμβριος 2020: (3 Μαθήματα)

• Μυθολογία και Μαθηματικά: Υλοποίηση σεναρίου : «Ο αστερισμός του Περσέα» από το βιβλίο: «Παρατηρώ Φαντάζομαι Δημιουργώ» των συναδέλφων Ι. Χιωτέλη, ΠΕ04.01 και Γ. Δημακόπουλου, ΠΕ02. Η υλοποίηση θα γίνει σε συνεργασία με τους συγγραφείς του βιβλίου.
  • Υλοποίηση σεναρίου: «Γίνε ο βοηθός του Γαλιλαίου» από το βιβλίο: «Παρατηρώ Φαντάζομαι Δημιουργώ» των συναδέλφων Ι. Χιωτέλη και Γ. Δημακόπουλου. Η υλοποίηση θα γίνει σε συνεργασία με τους συγγραφείς του βιβλίου.
  • Διοργάνωση και υλοποίηση επιμορφωτικής Ημερίδας στο σχολείο μας για το έτος των Μαθηματικών.
  • Επιλογή βιβλίου προς ανάγνωση κατά τις διακοπές των Χριστουγέννων μεταξύ των:
  1. Η κόμη της Βερενίκης, Γραμματικάκης Γιώργος
  2. Ο άγνωστος Χ,
  3. Τα αστέρια της Βερενίκης, ΝτενιΓκετζ
  4. Ο Θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ, Δοξιάδης Πέτρος
  5. Τα τέσσερα χρώματα του καλοκαιριού, Μιχαηλίδης Τεύκρος
  • Προετοιμασία για τη β φάση του διαγωνισμού της ΕΜΕ: «Ευκλείδης»

Διδακτικό υλικό (έντυπο και ηλεκτρονικό):

• Δικτυακοί πόροι
  • Ηλεκτρονικές σημειώσεις
  • Βιβλία Ιστορίας
  • Βιβλία Μαθηματικών
  • Βιβλία Αστρονομίας

Ειδικοί εξωτερικοί συνεργάτες KAI

Συνεργασίες (ιδρύματα, οργανισμοί, σχολεία, φορείς, πρόσωπα κ.ά.):

• Πανεπιστήμιο Πατρών (Τμήμα Μαθηματικών, Φυσικής, Φιλοσοφίας)
  • Εθνική Εστία Επιστημών. Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθηση
  • Συνεργασία με ODS: Υλοποίηση δράσης «Το πείραμα του Ερατοσθένη»
  • Συνεργασία με εκπαιδευτικούς Φυσικών επιστημών για υλοποίηση διδακτικών σεναρίων και εισηγήσεων προς τους μαθητές
  • Συνεργασία με ΩΡΙΩΝ για Άστρο παρατήρηση
  • Συνέντευξη από Μαθηματικούς και συγγραφείς
  • Συνεργασία με κ. Χρύσα Στεφανίδη (ΠΕ08) για κατασκευή αστερισμών των ζωδίων των μαθητών

Τρόπος αξιολόγησης του ομίλου:

Μέσα από την ενεργητική συμμετοχή τους στις δραστηριότητες του Ομίλου

Εμπλοκή των μαθητών με μαθηματικά παιχνίδια και παιχνίδια στρατηγικής, αλλά και μέσα από βιωματικές δράσεις: Σκάκι, γρίφους και αινίγματα, συνεντεύξεις, Εισαγωγή στη μελέτη των Μαθηματικών του σύμπαντος, δημιουργία σκίτσων των αστερισμών των διαφόρων ζωδίων και συμμετοχή σε διαγωνισμούς.

Παραδοτέα:

1. Συμμετοχή μαθητών σε μαθηματικούς διαγωνισμούς
  2. Συμμετοχή μαθητών σε διαγωνισμούς σκακιού
  3. Συμμετοχή μαθητών σε Φεστιβάλ μαθητικής δημιουργίας
  4. Δημιουργία έργων των μαθητών (αστερισμοί των ζωδίων)
  5. Εμπλουτισμός Ιστοσελίδας
  6. Δημιουργία φωτογραφικού άλμπουμ με φωτογραφικό υλικό από τις δράσεις των μαθητών.
Phone: 2610431950
Fax: 2610429426