Ημερίδα για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό στο σχολείο μας

Το Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Πατρών (ΠΓΠΠ) και ο Όμιλος «Επαγγελματικού Προσανατολισμού & Συμβουλευτικής» διοργάνωσαν ημερίδα συμβουλευτικής με τίτλο:

«Αναστοχασμοί … πάνω στις πρώτες επαγγελματικές επιλογές… Explore…Εxperience…Τhink…»

Αντικείμενο της ημερίδας ήταν να αναδειχθεί η σημασία της πληροφόρησης, της ανακάλυψης της γνώσης και της απόκτησης εμπειριών στις επαγγελματικές αποφάσεις.

Η ημερίδα διεξήχθη την Τετάρτη 24 Μαΐου 2023 και ώρα 09:00 π.μ. – 14:00 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΠΓΠΠ, ενώ μεταδόθηκε ζωντανά από το κανάλι του σχολείου στο You tube.  Στην εκδήλωση κλήθηκαν και μίλησαν με τη σειρά που αναγράφονται:

Μούρτζης Δημήτριος, καθηγητής στο τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών & Αεροναυπηγών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Παπαδημητρίου Ευαγγελία, καθηγήτρια Μοριακής Φαρμακολογίας – Τομέας Βιοεπιστημών στο τμήμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών.

Καραλής Αθανάσιος, καθηγητής στο ΤΕΕΑΠΗ, του Πανεπιστημίου Πατρών

Ρασσιάς Διονύσιος, πλοίαρχος Α ‘ ΕN, Διευθυντής Σχολής Πλοιάρχων Ακαδημίας Εμπορικού Nαυτικού (ΑΕN ) Ιονίων Nήσων.

Ντεϊμεντέ Χρυσοβαλάντω, αναπληρώτρια καθηγήτρια του τμήματος Χημείας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Βασιλόπουλος Στέφανος, καθηγητής Συμβουλευτικής Ψυχικής Υγείας στο τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Μπενετάτος Παναγιώτης, Πολιτικός Μηχανικός ΜSc,IWE,MBA, Aναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος στην Ολυμπιακή Μηχανική ΑΕ.

Ντούβας Κωνσταντίνος, καθηγητής Φυσικής Αγωγής, Μ.Εd.

Μαγκαφάς Κωνσταντίνος, Αστυνόμος Α’ , Προϊστάμενος στο Γραφείο Διοικητικής Υποστήριξης και Εκπαίδευσης.

Πίτσου Χαρίκλεια, ΕΔΙΠ στο τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής εργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών