ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΥΒΡΙΔΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΛΠΠ

Με επιτυχία υλοποιήθηκε διαδικτυακά την Πέμπτη 27/4/2023 και Παρασκευή 28/4/2023 και δια ζώσης το Σάββατο 29/4/2023 (για τις σχολικές μονάδες που επισκέφθηκαν την πόλη μας γι’ αυτόν τον σκοπό) το Πανελλήνιο Μαθητικό Υβριδικό Συνέδριο με θέμα «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου» που οργάνωσε το  Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Το Σχολείο μας,  ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση,  συμμετείχε με τέσσερις εισηγήσεις, καλύπτοντας ποικίλες θεματικές ενότητες. Συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν:

«Πάτρα: Στη γραμμή του Παυσανία» με επιβλέπουσα καθηγήτρια την κ.  Αβραμίδου Νόνη

& ομάδα μαθητών της Β1& Β3 Γυμνασίου.

«Πάτρα: Αρχαιολογικό Μουσείο» με επιβλέπουσα καθηγήτρια την κ.  Αβραμίδου Νόνη

& ομάδα μαθητών της Β3 Γυμνασίου.

«Η Εβραϊκή παρουσία στην Πάτρα», με επιβλέποντες καθηγητές την κ.  Ευσταθίου Ιωάννα & κ. Σχοινά Βασίλη & ομάδα μαθητών της Γ′ Γυμνασίου.

« Όταν τα «κτίρια» μιας πόλεως μιλούν…» με επιβλέπουσες καθηγήτριες τις κ. Καραθάνου Μαρία & Δημητροπούλου Έφη  & ομάδα μαθητών της Β2 & Β3 Γυμνασίου.

Συνολικά στο συνέδριο συμμετείχαν 82 Σχολεία της χώρας με 146 συνολικά εργασίες τις οποίες εκπόνησαν 1150 συμμετέχοντες μαθητές με τους 287 επιβλέποντες καθηγητές τους.