Διαγωνισμός ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ από την Ε.Μ.Ε

Διαγωνισμός  ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ από την Ε.Μ.Ε

Ανακοίνωση από την ΕΜΕ:

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργανώνει το διαγωνισμό ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ  για τους μαθητές της Β΄, Γ΄,Δ΄,Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού και Α΄,Β΄,Γ΄ Γυμνασίου.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να αναπτύξουν οι μαθητές την κριτική τους ικανότητα και σκέψη, να αναγνωρίσουν τη σημασία των Μαθηματικών στην καθημερινή πραγματικότητα. Ο διαγωνισμός αυτός δεν ελέγχει τη σχολική επίδοση και τις γνώσεις των μαθητών αλλά την ικανότητα να σκέφτονται με εφόδιο τη Μαθηματική γνώση που έχουν αποκτήσει μέσα από σχολικές και εξωσχολικές εμπειρίες και να την αξιοποιούν κατάλληλα.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί το Σάββατο 12 Μαρτίου 2022 εξ αποστάσεως ηλεκτρονικά.

Επιπλέον πληροφορίες για τον διαγωνισμό, την ύλη και την Εγγραφή στα επισυναπτόμενα αρχεία (από το παράρτημα ΕΜΕ Πάτρας).

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση – πληροφορία, οι μαθητές μπορούν να απευθύνονται και στους εκπαιδευτικούς μαθηματικών του σχολείου : Λουκία Σκοτσιμάρα , Βασιλική Ρήγα και Γεράσιμος Καλλιάφας.