Erasmus ΚΑ2 «Save water, save life»- Επίσκεψη στην Λισαβόνα

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus ΚΑ2 «Save water, save life» (SWSL) στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας μαζί με άλλα τρία σχολεία από την Ιταλία, την Ισπανία και την Πορτογαλία, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πορτογαλία  από την Κυριακή 13/3/2022 μέχρι και το Σάββατο 18/3/2022. Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ασχολείται με θέματα που σχετίζονται με το νερό, όπως τη μελέτη φυσικοχημικών και μικροβιολογικών παραμέτρων του νερού στο θαλάσσιο, το ποτάμιο και το αστικό περιβάλλον, τα προβλήματα που δημιουργούνται από τη ρύπανση του νερού και τους τρόπους επίλυσης της ώστε να πραγματοποιηθεί  μία βιώσιμη διαχείριση των υδάτινων πόρων. Η  ελληνική  αποστολή αποτελούνταν από τρεις εκπαιδευτικούς (Βουτσινά Λ., Χαλκιοπούλου Α. και Ρεντζή Μ.) και πέντε μαθητές και το σχολείο υποδοχής ήταν το Agrupamento de Escolas Eça de Queirós στην πόλη της Λισαβόνας.

Oι μαθητές του σχολείου μας με τους συνοδούς καθηγητές σε συνεργασία με τους μαθητές και τους καθηγητές των υπόλοιπων σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα πραγματοποίησαν μια σειρά εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που αφορούσαν το θέμα του προγράμματος. Ταυτόχρονα ξεναγήθηκαν στην πόλη της Λισαβόνας και γνώρισαν μερικά από τα σημαντικότερα μνημεία της. Επιπλέον, μέσω της αλληλεπίδρασης με τους εταίρους μας γνώρισαν τον τρόπο ζωής και τις πολιτισμικές καταβολές της χώρας υποδοχής (κυρίως οι μαθητές εξαιτίας της φιλοξενίας τους από πορτογαλικές οικογένειες) καθώς και των άλλων χωρών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Εν κατακλείδι, εκτός από τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκόμισαν,  τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί συνειδητοποίησαν την ανάγκη συνεργασίας των ευρωπαϊκών χωρών  μέσω των προγραμμάτων  Erasmus.