Η ελπίδα φωτίζει το δρόμο μας… με την Ολυμπιακή Φλόγα από τηνΑρχαία Ολυμπία στο Τόκυο 2020 (2021) »

Η ελπίδα φωτίζει το δρόμο μας… με την Ολυμπιακή Φλόγα από την<br>Αρχαία Ολυμπία στο Τόκυο 2020 (2021) »

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία προσκάλεσαν την εκπαιδευτική κοινότητα να εμπνεύσει και να καθοδηγήσει τις νέες και τους νέους στις αρχές του Ολυμπισμού μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες και να τους βοηθήσει στη γνωριμία με τα Ολυμπιακά σύμβολα.

Σκοπός του προγράμματος « Η ελπίδα φωτίζει το δρόμο μας… με την Ολυμπιακή Φλόγα από την Αρχαία Ολυμπία στο Τόκυο 2020 (2021) » ήταν οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν καλύτερα τους Ολυμπιακούς Αγώνες, να μυηθούν στις Ολυμπιακές αξίες, να αναπτύξουν τη δημιουργικότητα τους και να καλλιεργήσουν το χαρακτήρα τους περιλαμβάνοντας ένα σύνολο δράσεων που αναδεικνύουν τη μορφωτική και εκπαιδευτική αξία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι μαθητές του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής  Α.Χαλκιοπούλου, συμμετείχαν με εργασίες τους – παρουσιάσεις, ποιήματα, έργα ζωγραφικής και video- στο διαγωνισμό και απέσπασαν βραβεία και διακρίσεις.

Οι μαθητές που συμμετείχαν είναι:

1. Αναστασία Αναστασίου            Α’ τάξη
  2. Κλουκίνα Ειρήνη                        Α΄τάξη
  3. Καρρά  Ειρήνη                            Α΄τάξη
  4. Κονάν Ιωάννα – Αννή                 Α΄τάξη
  5. Μιχαλοπούλου Δέσποινα        Α΄τάξη
  6. Πετροπούλου Πηνελόπη          Α΄τάξη
  7. Νικολάου Δημήτρης                  Β΄τάξη
  8. Νταή Μαρίνα                              Β΄τάξη
  9. Μπακουλόπουλος Πλάτωνας  Β΄τάξη
  10. Πετροπούλου Μαρία                 Β΄τάξη

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας!!!