Πρωτιά Μαθητών του σχολείου μας στο διαγωνισμό Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης “Alan Turing”

Την Παρασκευή 15 Απριλίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η τελική φάση του διαγωνισμού Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης “Alan Tuting”, τον οποίο διοργάνωνε το ΠΕΚΕΣ Δυτ. Ελλάδας.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ανάδειξη της σημασίας των Μαθηματικών και της Πληροφορικής, και ιδιαίτερα της Μαθηματικής λογικής και Υπολογιστικής σκέψης ως θεμέλιο ανάπτυξης κριτικής σκέψης και ορθολογικού συλλογισμού από τους/τις μαθητές/τριες. Αυτός ο τρόπος σκέψης μπορεί να αποτελέσει τη βάση για την ανάπτυξη ικανοτήτων μιας ολοκληρωμένης προσωπικότητας που μπορεί να προσφέρει με υπευθυνότητα ως ενεργός πολίτης μέσα σε μία σύνθετη και διαρκώς μεταβαλλόμενη κοινωνία της τεχνολογίας και της επικοινωνίας.

Η ομάδα του σχολείου μας “Τα Σαΐνια” αποτελούμενη από τους μαθητές της Β Τάξης¨:

Αλεξόπουλο Χρήστο,

Δεργούτη Πάρη και

Κουστουμπάρδη Νικόλαο

έλαβε την πρώτη θέση τόσο στον ημιτελικό όσο και στον τελικό του διαγωνισμού

Θερμά Συγχαρητήρια!!!

Add Comment