Το περιοδικό μας

  da da issue2

Δυτικός άνεμος

Εκδόσεις

roda

"Τα ρόδα της αυγής..." (pdf)

Ποιήματα και διηγήματα που διακρίθηκαν
στον Β΄ Πανελλήνιο Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό
του Π.Γ.Π.Π.: «Στη γειτονιά μου ή σε τόπους μακρινούς:
Ένα ταξίδι όπου υπάρχουν άνθρωποι» 

ISBN: 978-618-81862-1-7

Σύνδεση

Αποτελέσματα 2ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού

Η Κριτική Επιτροπή του 2ου Πανελλαδικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Ποίησης και Διηγήματος που διοργάνωσε το Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών, με θέμα: «Στη γειτονιά μου ή σε τόπους μακρινούς: Ένα ταξίδι όπου υπάρχουν άνθρωποι», συνεδρίασε χθες 13 Απριλίου 2016 και ώρα 18:30 στην αίθουσα του Συλλόγου Εκπαιδευτικών του Π.Γ.Π.Π., προκειμένου να αποφασίσει για τα αποτελέσματα του εν λόγω διαγωνισμού.

Το σύνολο των μαθητικών έργων ανήλθε στα 201 και τα συμμετέχοντα σχολεία στα 94. Ο αριθμός αυτός στις επιμέρους κατηγορίες αντιπροσωπεύθηκε ως εξής: Διήγημα Λυκείου 32 συμμετοχές, Ποίημα Λυκείου 54 συμμετοχές, Διήγημα Γυμνασίου 55 συμμετοχές και, τέλος Ποίημα Γυμνασίου 60 συμμετοχές. Λόγω του πλήθους και της ποιότητας των διαγωνιζόμενων έργων, η επιτροπή αποφάσισε να απονείμει σε κάθε κατηγορία, εκτός των τριών βραβείων και των τριών επαίνων, και, από έξι έως τρεις, επαίνους συμμετοχής. Εκ προοιμίου, η Επιτροπή θεωρεί όλα τα παραπάνω έργα σημαντικά και όλους τους μαθητές που επιχείρησαν να διασχίσουν της Τέχνης τη δύσβατη περιοχή νικητές.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΠΟΙΗΣΗ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ο Βραβείο: Από κοινού στις : Αρτέμιδα Ζαφείρη («Θύελλα») από το ΓΕΛ Μελισσίων για το ποίημα «Άνθρωποι της Ασφάλτου» και Ευτυχία Κιούση («Οκτάνα») από το 1ο ΓΕΛ Χολαργού για το ποίημα «Ανεπιστρεπτί»

2ο Βραβείο: Στον Σωφρόνιο Ζαφειριάδη («S/ W/ Strogoff») από τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη Α.Ε. για το ποίημα «Ηθικές συντεταγμένες»

3ο Βραβείο: Στον Ιωάννη Νικητάκη («Αστροπεριπλανητής») από το 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου για το ποίημα «Η Τέταρτη Διάσταση»

1ος Έπαινος: Από κοινού στους: Φίλιππο Ιλαρίωνα Συτιλίδη («LudwigHeisenberg») από τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη Α.Ε. για το ποίημα «Το αμάραντο της λήθης κρίνο» και Μάριο Ματαράγκα («Λαφυραγωγός») από το Βαλλιάνειο ΓΕΛ Κεραμειών Κεφαλληνίας.

2ος Έπαινος: Στην Ελένη Ρουμπή («Τζάσμιν») από το 5ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης για το ποίημα «Αέναη διαδρμή»

3ος Έπαινος: Στη Θεοδώρα Ζίου («DeadlySilence») από το Βαλλιάνειο ΓΕΛ Κεραμειών Κεφαλληνίας για το ποίημα «Αναρωτιέμαι»

Έπαινος συμμετοχής απονέμεται στις: Χεκουλιάνα Δήμα («DancingWithmyDemons»)από το Βαλλιάνειο ΓΕΛ Κεραμειών Κεφαλληνίας για το ποίημα «Ο πιο γλυκός ήχος», Αιμιλία Μαντά («Miloudi») από το 3ο ΓΕΛ Πύργου για το ποίημα «Ελλάδα», Νίκη Σταματιάδου («Εννομία») από το ΓΕΛ Αριδαίας και Δέσποινα Ταγάρη («Μυρτώ») από το ΓΕΛ Αριδαίας

ΔΙΗΓΗΜΑ ΛΥΚΕΙΟΥ

1ο Βραβείο: Στην Αγγελική Μπανιά («Αγγελίνα») από το Ιδιωτικό Λύκειο Εκπαιδευτήρια Πάνου για το διήγημα «Τα διαμάντια του Σεβάχ»

2ο Βραβείο: Στην Αιμιλία Μαντά («Μiloudi») από το 3ο ΓΕΛ Πύργου για το διήγημά της «Στα σύνορα»

3ο Βραβείο: Στη Μαρία Ιωάννογλου («Βιβλιοholic») από το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης για το διήγημα «Στη γειτονιά μου ή σε τόπους μακρινούς: Ένα ταξίδι όπου υπάρχουν άνθρωποι»

1ος Έπαινος: Στην Ελευθερία – Σοφία Ντραγκότι (Αλστρομέρια) από το 7ο ΓΕΛ Αθήνας για το διήγημα «Η ζωή μου… μια κοπέλα που δεν γνωρίζω»

2ος Έπαινος: Στην Άννα Βαρβάρη («Φεγγαρόφωτο») από το ΓΕΛ Νέων Μουδανιών Χαλκιδικής για το διήγημα «Το γερασμένο παιδί»

3ος Έπαινος: Στη Μαρία Παππά («Μελωδία») από το ΓΕΛ Αμαρύνθου Ευβοίας για το διήγημα «Χαμένη πατρίδα μου, αγαπημένη»

Έπαινος συμμετοχής απονέμεται στις: Δήμητρα Στρόμπολα («Ρωξάνη») από τη Σχολή Μωραΐτη για το διήγημα «Η λάμψη των κήπων», Νικολέττα Μπέση («Τουλίπα») από το ΓΕΛ Δροσιάς Αττικής για το διήγημα «Το ταξίδι», Άννα Παπουτσάκη («Arkasyl») από το 2ο ΓΕΛ Παλαιού Φαλήρου

ΠΟΙΗΣΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο: Στη Μαρία – Δέσποινα Δίπλα («Καπλάνι») από το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής για το ποίημα «Στη γειτονιά μου ή σε τόπους μακρινούς: Ένα ταξίδι όπου υπάρχουν άνθρωποι»

2ο Βραβείο: Στη Γεωργία Καρκαζή («Γεωργία») από το Σύγχρονο Εκπαιδευτήριο «Μάνεση» για το ποίημα «Σήμερα στον προσφυγικό συνοικισμό»

3ο Βραβείο: Στη Χριστιάννα Χανοπούλου («Άννα») από το 1ο Γυμνάσιο Κω για το ποίημα «Ανθρώπινη Οδύνη»

1ος Έπαινος: Στη Σοφία Λεωνίδου («Sofi») από το Γυμνάσιο Αμμοχωρίου Φλώρινας για το ποίημα «Πόλεμος. Εμπνευσμένο από την ποιήτρια VenusKhoury – Ghata»

2ος Έπαινος: Στον Παύλο Δημόπουλο («PaulWaker») από το Γυμνάσιο Παπαγιάννη Φλώρινας για το ποίημα «Η Αρμονία της φύσης στην Δύση του ηλίου»

3ος Έπαινος: Στη Μάγδα Αδαμίδη («Φιλία Απρόσμενη») από το Γυμνάσιο Πλατανιά Χανίων για το ποίημα «Το αεράκι»

Έπαινος συμμετοχής απονέμεται στους: Αρτέμιδα Αβραντινή («Αρτ») από το Κολλέγιο Αθηνών για το ποίημα «Αν δε φυσήξει ο αέρας», Μαριάνθη Βελλίδου («TinkyVe») από το Γυμνάσιο Κορησού Καστοριάς για το ποίημα «Η Τσίχλα», Θεόδωρο Γιοβανάκη («Αισιόδοξος») από το Μουσικό Γυμνάσιο Χίου για το ποίημα «Τραγουδώ για το Καστέλλο», Αγγελική Δάρα («Τρελή ροδιά») από το Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών για το ποίημα «Στη γειτονιά μου ή σε τόπους μακρινούς: Ένα ταξίδι όπου υπάρχουν άνθρωποι», Θάνος Μπακλώρης («Ορέστης») από το Γυμνάσιο Κουτσοποδίου Άργους για το ποίημα «Οι μπόρες», Σπύρο Νάσση («Μπενέτης Αλεξανδράκης») από το Γυμνάσιο Λούρου Πρεβέζης για το ποίημα «Ένα ταξίδι στη Νιμέλια»

ΔΙΗΓΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο: Στον Χαράλαμπο Φωτόπουλο («Σύννεφο») από το Πειραματικό Γυμνάσιο Πατρών (Λάγγουρα) για το διήγημα «Ένα καπέλο γεμάτο …βροχή…»

2ο Βραβείο: Στην Κωνσταντίνα Κάκκου («Συννεφούλα») από το Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών για το διήγημα «Η Κόλαση και ο Παράδεισος ενός Λόρδου»

3ο Βραβείο: Στην Ίριδα – Αικατερίνη Καμπέρογλου («Νηρηίδα») από το Γυμνάσιο Φιλοθέης για το διήγημα «Στη γειτονιά μου ή σε τόπους μακρινούς: Ένα ταξίδι όπου υπάρχουν άνθρωποι»

1ος Έπαινος: Στον Παναγιώτη Νικολακόπουλο («ΣΜΚ) από το Πειραματικό Γυμνάσιο Πατρών (Λάγγουρα) για το διήγημά του «Η γειτονιά των χαμένων ονείρων»

2ος Έπαινος: Στην Αναστασία Μπισκέμη («ΑνθρωΠοια;!» από το 1ο Γυμνάσιο Σπάτων Αττικής για το διήγημα «Στη γειτονιά μου ή σε τόπους μακρινούς: Ένα ταξίδι όπου υπάρχουν άνθρωποι»

3ος Έπαινος: Στην Ελένη Κωνσταντίνου («Φοίβη») από το Γυμνάσιο Καλυβίων Αιτωλοακαρνανίας για το διήγημα «Μια φωτογραφία, η ζωή μου»

Έπαινος συμμετοχής απονέμεται στους: Ανδρονίκη Καραθανάση («Μελωδία») από το Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών για το διήγημα «Χρωματιστά χαρτόκουτα», Αναστασία Κατσίφη («Αυγή») από το 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου για το διήγημα «Στη γειτονιά μου ή σε τόπους μακρινούς: Ένα ταξίδι όπου υπάρχουν άνθρωποι», Νίκη Πολυκρέτη («Μαύρος κύκνος») από το 2ο Γυμνάσιο Νάξου για το διήγημα «Γράμμα στον παππού», Στέφανο Τσιάπαλη («Γκάνταλφ ο Λευκός») από την Ελληνογαλλική Σχολή Καλαμαρί για το διήγημα «Το ταξίδι», Άννα Χάλκου («Χρυσό παιδί») από το 2ο Γυμνάσιο Νάξου για το διήγημα «Το βαφτιστήρι», Αγγελική Χατζή («AceoftheDiamonds»), Πειραματικό Γυμνάσιο Πατρών (Λάγγουρα) για το διήγημα «Οδύσσεια μιας βαλίτσας»

Ενημερώνουμε κάθε εμπλεκόμενο με τον Διαγωνισμό μας πως η τελετή βράβευσης θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 23 Απριλίου και ώρα 12:30 στο αμφιθέατρο του Νέου Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών (Διεύθυνση: Εθνική οδός Πατρών – Αθηνών & Αμερικής, 26 100 Πάτρα).